Głównej zawartości

Kaziuki Wileńskie orgaznizowane przez Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Stargardzie oraz Dom Kultury Kolejarza w Stargardzie odbyły się po raz 16-sty. Impreza rozpoczęła się w sobotnie popołudnie w DKK.

Wszystkich przybyłych powitał Pan Stanisław Bartniczak- dyrektor DKK w Stargardzie. O pielęgnowaniu tradycji mówiła przewodnicząca PZERiI w Stargardzie.

Po raz pierwszy do Stargardu przybył Aleksander Śnieżko- polski poeta z Wilna, który zaprezentował swój wiersz pt. „Polakom –repatriantom”. W sobotę w DKK, a później w niedzielę w SCK wystąpiły zespoły ludowe. Wysłuchać można było Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor”, kapeli „Suderwianie”.

Tradycyjnie odbył się wileński kiermasz a na nim kaziukowe serca z piernika, wielkanocne palmy, litewska nalewka na żołądek, tradycyjny chleb wileński, były również kibiny, czyli pierogi z kruchego ciasta z siekanym mięsem z czerwonym barszczem. Było również rękodzieło, kawiarenka dla seniora, wystawa obrazów grupy malarskiej Malachit oraz loteria fantowa.

Fot. T.Surma