W czasach, kiedy kultura obrazkowa dominuje a międzyludzkie relacje coraz bardziej sprowadzają się do wymiany danych w smartfonie, ważne jest przypomnienie o roli kontaktu z tekstem- najlepiej takim do czytania „na żywo”.
Stąd pomysł dzieci z grupy „0b” Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej Nr 3 w Stargardzie, które zaprosiły starostę Iwonę Wiśniewską do wspólnego czytania.

Pani starosta z chęcią odpowiedziała na zaproszenie, sama bowiem- jak przyznaje- sięga po książkę, ciesząc się każdą lekturą.
Joanna Czyż- Sobolewska, wychowawczyni grupy w stargardzkiej „Trójce”  wręczyła zatem staroście do przeczytania książkę,  która  cieszy się dużą popularnością.
W interpretacji starosty Iwony Wiśniewskiej dzieci mogły więc usłyszeć tekst, opowiadający o historii Błękitnego Psa, który ma tę zaletę, że potrafi opowiadać najmłodszym o sprawach trudnych. Bo czy można przejść obojętnie obok literackiego bohatera „...pachnącego gumą balonową. Współczującego, patrzącego szczerymi, mądrymi oczyma. Takiego, który potrafi przytulić, pocieszyć i zawsze ma w zanadrzu jakąś ciekawą opowieść”?
Autorką książki „Opowieści o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci” jest Beata Majchrzak. W sześciu rozdziałach spotkamy kilkoro dzieciaków oraz innych bohaterów- Srebrną Kotkę, Modraszka, Buczka i Lokomotywę. Błękitny Pies obecny jest co jakiś czas w tle każdej z tych opowieści.
I właśnie z takim tekstem-trudnym, ale barwnym- zmierzyła się pani starosta wobec wymagającego, dziecięcego audytorium. Po lekturze był również czas na wspólną rozmowę. Słuchacze pytali o zainteresowania i pasje starosty, która przyznała, że obok czytania książek lubi zwierzęta wszelkiego gatunku oraz rodzaju.
To pierwsza akcja tego typu. Jej cel jest jeden: by już od najmłodszych lat sięgać po książkę i dać się jej zauroczyć. Mamy nadzieję, że Błękitny Pies zachęci słuchaczy jego