Gruntownej przebudowie drogi 1704Z na odcinku: węzeł „Stargard Zachód”- Lipnik poświęcono w całości spotkanie z dziennikarzami w siedzibie Starostwa Powiatowego. Obecni w piątkowe przedpołudnie: Waldemar Gil, Wicestarosta  Stargardzki, Ryszard Hadryś, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych oraz Piotr Krysztofiak, kierownik budowy firmy Strabag, przekazali szczegółowe informacje na temat przebiegu inwestycji oraz stopnia zaawansowania prac rozpoczętych 27 marca 2018 r., po formalnym przekazaniu budowy.

Podczas spotkania podkreślano, że Zarządowi Powiatu zależy szczególnie na częstym informowaniu o możliwości korzystania z tras alternatywnych, by zmniejszyć utrudnienia związane z wprowadzonym ruchem wahadłowym na remontowanym odcinku drogi. Zarówno Wicestarosta Waldemar Gil, jak i Ryszard Hadryś, Dyrektor ZDP apelowali o częste informowanie odnośnie możliwości objazdu, przy wykorzystaniu różnorodnych metod dotarcia z tym przekazem do kierowców i mieszkańców powiatu.

Przedstawiciel zarządcy drogi przypomniał też, że największe  w skali powiatu natężenie ruchu oraz układ drogowy nieprzystosowany do warunków, przyczyniły się do gwałtownego pogorszenia stanu technicznego drogi.

Koszt realizacji całej inwestycji wyniesie 8 mln 400 tys. zł brutto. Przed rozstrzygnięciem przetargu zakładano kwotę 7,5 mln zł. Konieczność zwiększenia wydatków o 900 tys. zł wynikła z warunków, jakie dyktuje rynek branży budowlanej. O zwyżce kosztów zdecydował głównie wzrost cen materiałów oraz kosztów robocizny. Kwota 3 mln zł pochodzi w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Spośród trzech ofert złożonych w przetargu najkorzystniejszą złożył STRABAG. Kosztorysy robót przedstawione przez  dwóch pozostałych oferentów przekraczały 10 mln zł. Zakończenie wszystkich prac wyznaczono na 27.09.2018 r.

Jadąc do i ze Szczecina proponujemy korzystanie z objazdów. Zalecamy korzystanie głównie z odcinka obwodnicy „S- 10” i węzłów: „Stargard Południe” (dojazd ul. Broniewskiego) i „Stargard Wschód” (dojazd ul. Bydgoską).

Alternatywną drogę objazdową stanowi również odcinek: ul. Spokojna- Giżynek- Rondo Golczewo- Skalin- Kunowo, do wyjazdu przed Zieleniewem (mapki objazdów podane niżej).

Prosząc o wyrozumiałość informować będziemy na bieżąco o postępie prac i kolejnych spodziewanych utrudnieniach.

Fot. T. Surma