Głównej zawartości

Test sprawności systemu alarmowego zostanie przeprowadzony we wtorek, 10 kwietnia. Odezwą się wtedy syreny zainstalowane w budynkach użyteczności publicznej miasta i gmin Powiatu Stargardzkiego. Próbny alarm potrwa około minuty. Zarządzenie w tej sprawie wydał Wojewoda Zachodniopomorski.

Jak informuje Urząd Wojewódzki, celem testu urządzeń alarmowych jest sprawdzenie prawidłowości funkcjonowania systemu wykrywania, alarmowania i ostrzegania mieszkańców o zagrożeniach na terenie województwa. 

Podstawą do przeprowadzenia testu jest § 10 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. Przepis rozporządzenia stanowi, że wykorzystanie sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych w ramach testów i ćwiczeń funkcjonowania systemu, możliwe jest po ogłoszeniu tego faktu przez właściwe terytorialnie organy administracji publicznej. Mieszkańcy mają być powiadomieni przynajmniej z 24- godzinnym wyprzedzeniem.

Słysząc więc syreny we wtorek 10 kwietnia o godz. 8.41. pamiętajmy, że uruchomiono je wyłącznie w ramach ćwiczeń i testów.