Atmosfera zadumy i refleksji towarzyszyła mieszkańcom Stargardu i Powiatu Stargardzkiego, podczas obchodów ósmej rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. W intencji 96 ofiar tragicznego lotu  modlono się w kościele pw. św. Jana, gdzie we mszy św. razem z mieszkańcami uczestniczyły władze Miasta i Powiatu, przedstawiciele stowarzyszeń patriotycznych, związków zawodowych oraz księża stargardzkich parafii.

Po zakończonej mszy św. zebrani przeszli pod pamiątkową tablicę poświęconą  ofiarom katastrofy. Zlokalizowana nieopodal Bramy Pyrzyckiej, przy ulicy obu Prezydentów nie pozwala zapomnieć o wszystkich tragicznie zmarłych- na czele z  Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, jego  Małżonką i Ryszardem Kaczorowskim, Prezydentem RP na Uchodźstwie.

Zebrani przy tablicy  w milczeniu zapalili znicze i złożyli kwiaty. To najbardziej bolesna karta w najnowszych dziejach naszego kraju. W trakcie modlitwy przywołano imię i nazwisko każdej z osób- przedstawicieli wszystkich stron sceny politycznej- tworzących polską delegację, która miała uczestniczyć w obchodach rocznicy mordu katyńskiego, dokonanego przez NKWD.

Ciszy i zadumie przy pamiątkowej tablicy towarzyszyły błękit nieba i światło kwietniowego słońca...