W 78. rocznicę mordu przez NKWD na polskich oficerach w lesie katyńskim, władze Powiatu Stargardzkiego oddały hołd tragicznie zmarłym bohaterom. Uroczystości odbywały się 13 kwietnia - w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto zostało ustanowione przez Sejm 14 listopada 2007 roku.
Zarząd Powiatu ze Starostą Iwoną Wiśniewską na czele, uczestniczył w stargardzkim kościele pw. św. Ducha we mszy św., podczas której modlono się za tragicznie zmarłych oraz w intencji Ojczyzny. W uroczystościach uczestniczyli mieszkańcy miasta i powiatu, przedstawiciele organizacji kombatanckich i związkowych, Wojska i Policji. Za pomordowanych skrycie w katyńskim lesie modlili się także przedstawiciele Związku Sybiraków.

Kwiaty i wieńce złożono pod pomnikiem Ofiar Sybiru i Katynia na placu przy kościele św. Ducha. Zebrani w ciszy i skupieniu uczcili pamięć pomordowanych oficerów, ale także policjantów, nauczycieli, duchownych i urzędnikach państwowych.
Informację o odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów polskich oficerów podano 11 kwietnia 1943 r. Rosjanie do zbrodni przyznali się dopiero 13 kwietnia 1990 r. W ówczesnym komunikacie rządowej agencji TASS potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni wiosną 1940 r. zostali rozstrzelani przez NKWD. Przyznano wówczas, że „była to najcięższa zbrodnia stalinizmu”.
W uroczystościach organizowanych w Stargardzie podkreślano wielokrotnie znaczenie pamięci historycznej -  przekazywanej z pokolenia na pokolenie - o tych najbardziej tragicznych wydarzeniach we współczesnej historii państwa i narodu.