Kwiecień w kalendarzu wojskowym poświęcony jest wojskom inżynieryjnym. To okazja, by przypomnieć ich znaczenie oraz gotowość do służby- także w czasie pokoju. Żołnierze 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów świętowali przypadający właśnie w tym miesiącu Dzień Sapera. Były więc podniosłe chwile zadumy nad historią i tradycją batalionu stacjonującego w Stargardzie, ale też spotkań z mieszkańcami na apelowym placu koszar przy ul. 11 Listopada.

W słoneczny czwartek 19 kwietnia, obchody Dnia Sapera rozpoczął Apel Pamięci w saperskiej kwaterze stargardzkiego cmentarza komunalnego, z udziałem parlamentarzystów i samorządowców. Kwiaty pod Pomnikiem Poległych Saperów złożyli także przedstawiciele Zarządu Powiatu ze Starostą Stargardzkim, Iwoną Wiśniewską i członkami zarządu: Ireną Agatą Łucką oraz Ireneuszem Rogowskim. Honorową asystę zapewnili także uczniowie klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego.
2 Stargardzki Batalion Saperów wykonuje na co dzień zadania w ramach wsparcia inżynieryjnego 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Żołnierze stacjonujący w Stargardzie służą też pomocą służbom cywilnym, w ramach ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Są do dyspozycji, gotowi do usuwania skutków klęsk żywiołowych na terenie gmin powiatu oraz innych zdarzeń losowych, które wymagają udziału wojska.
Utrzymując stałą gotowość bojową i mobilizacyjną, żołnierze batalionu uczestniczą też w akcjach ratowniczych i humanitarnych. Pełnią również służbę w ramach misji wojskowych. Przede wszystkim są jednak znani z różnorodnych akcji, których celem jest usuwanie „zardzewiałej śmierci”- czyli różnego rodzaju niewypałów i niewybuchów, jakie jeszcze kryje ziemia, mimo 73 lat od zakończenia II wojny światowej.
Niezwykle miłym akcentem podczas uroczystości na placu apelowym koszar, był udział dzieci ze stargardzkich przedszkoli. Wręczyły one żołnierzom własnoręcznie wykonane kwiaty i laurki. Ta forma wdzięczności ze strony młodych pokoleń wzbudziła szczególne wzruszenie u wszystkich zebranych.