Za nami 41. edycja Powiatowych Eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Rozegrano je 24 kwietnia 2018 r. na boisku Zespołu Szkół Nr. 1 w Stargardzie. Eliminacje do turnieju zorganizowano staraniem Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Komendy Powiatowej Policji.
Do udziału zgłosiło się łącznie 77 uczestników- uczniów szkół podstawowych i placówek gimnazjalnych z gmin powiatu. Rywalizację podzielono na część teoretyczną (należało w jej ramach wypełnić na czas test wiedzy o przepisach ruchu drogowego)- i praktyczną. Tu finaliści mieli okazję sprawdzić możliwości, jakie stwarza nowe mobilne miasteczko. Kupiły je władze Powiatu Stargardzkiego, przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Miasteczko zlokalizowane w obrębie boiska Zespołu Szkół Nr 1 było miejscem, gdzie uczestnicy eliminacji mogli wykazać się praktycznymi umiejętnościami jazdy rowerem, z zachowaniem wszystkich przepisów obowiązujących rowerzystów. Na przygotowanym rowerowym torze przeszkód sprawdzano również techniczne umiejętności jazdy. Była też okazja do wzięcia udziału w zmaganiach, w kategorii udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Powiatowe eliminacje rozgrywano w dwóch kategoriach: indywidualnej i szkół, zgłoszonych do turnieju. Po podliczeniu punktów w kategorii szkół podstawowych, pierwsze miejsce zajęła drużyna Szkoły Nr 1 w Stargardzie. Kolejne- Szkoła Podstawowa Nr 5, natomiast na miejscu trzecim uplasowała się szkoła w Sownie.
Z kolei w kategorii gimnazjów triumfowali uczniowie Gimnazjum z Marianowa. Drugie miejsce przypadło Gimnazjum w Dolicach. Z trzecią lokatą znaleźli się „na pudle” uczniowie klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej Nr 11 w Stargardzie.
W klasyfikacji indywidualnej, pierwszej miejsce w kategorii uczniów szkół podstawowych przypadło Jakubowi Matwiejczykowi ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Stargardzie. Miejsce drugie zajął Michał Glapka z SP 1. Z kolei na trzecim znalazł się Piotr Czurak z SP 2.
Wśród gimnazjalistów na pierwszym miejscu triumfował Michał Ziółkowski ze Szkoły Podstawowej w Marianowie. Drugie przypadło Mateuszowi Bibikowi z Gimnazjum Integracyjnego w Stargardzie. Miejsce trzecie zajął Michał Doliny z Gimnazjum w Marianowie.
Na zwycięzców, którzy przeszli przez sito testów teoretycznych oraz poradzili sobie z częścią konkurencji sprawnościowych w mobilnym miasteczku, przygotowano atrakcyjne nagrody: rowery, tablety i zegarki sportowe. Nie zabrakło również pucharów dla uczestników eliminacji oraz pakietów startowych, które wraz z dyplomami otrzymali wszyscy uczestnicy zmagań.
Już w maju zwycięskich uczestników powiatowych eliminacji czeka kolejny etap ogólnopolskiego turnieju. Życząc im powodzenia mamy nadzieję, że nawyk przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drodze przekażą innym- nie tylko podczas konkursowych zmagań.