Degustacje lokalnych produktów i różnorodnych gatunków miodów, a także sadzonki drzew, krzewów oraz roślin- to główne atrakcje pierwszej edycji Wiosennej Wystawy Ogrodniczo- Pszczelarskiej, organizowanej w ostatni weekend, 28 i 29 kwietnia przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Wystawa odbywać się będzie pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Starosty Stargardzkiego , Prezydenta Stargardu i Wójta Gminy Stargard.
Odwiedzających czeka m.in. prezentacja architektury ogrodowej i metod pielęgnacji przydomowych roślin. Uznani fachowcy w tej branży pokażą różnorodne techniki prawidłowego cięcia, oraz formowania koron drzew i krzewów. Przy okazji będzie można zaopatrzyć się w sadzonki przygotowane specjalnie z tej okazji przez ogrodników.

W kolejnym sektorze Wiosennej Wystawy, znajdziemy coś dla miłośników renowacji starych mebli oraz wszystkich, zainteresowanych możliwościami obróbki drewna. Specjalnie dla nich przygotowano warsztaty, w ramach których będzie można dowiedzieć się, jak zgodnie z najnowszymi standardami zapewnić sobie w salonie lub pokoju gościnnym niebanalne i ekologiczne meble. Organizatorzy liczą też na zainteresowanie kolejnymi warsztatami pod hasłem: „Nadaj rzeczom drugie życie”. Dowiemy się tu, jak z rupieci oraz staroci, zagracających komórki i strychy, stworzyć unikalne elementy wystroju ogrodów czy mieszkań.
Jak zapewniają organizatorzy, I Wiosenna Wystawa w Barzkowicach będzie idealnym miejscem spotkań pasjonatów pszczelarstwa, miłośników kwiatów i amatorów aranżacji zieleni.
W ramach imprez towarzyszących przygotowano również seminaria pszczelarskie, spotkania i konferencje. Na szczególną uwagę zasługuje spotkanie pod hasłem „Zarządzanie ryzykiem w gospodarstwie rolnym”. Z kolei w „Strefie inspiracji KOWR” poznamy nasze nawyki żywieniowe, uczestnicząc w warsztatach poświęconych diecie Polaków.
Podczas Wystawy rozstrzygnięty również zostanie konkurs „Zachodniopomorskie Rolnictwo w Obiektywie”. W trakcie degustacji produktów rodzimych producentów rolnych, będzie też okazja wyboru najlepszych lokalnych wyrobów, wyprodukowanych z udziałem miodu.
Organizatorzy zadbali także o połączenie wiosennych imprez z obchodami 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. I edycję Wystawy zainauguruje więc w sobotę o godz. 10. uroczysta Msza św., z udziałem Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko- Kamieńskiego Andrzeja Dzięgi. W samo południe przewidziano natomiast spotkanie w jednej z sal konferencyjnych ZODR Barzkowice, poświęcone najnowszej historii Polski. Oficjalną inaugurację wystawy przewidziano z kolei w sobotnie przedpołudnie o 11.30.
U progu długiego weekendu w Barzkowicach będzie więc słodko, aromatycznie i barwnie. Warto tu zajrzeć, ciesząc się wiosną i lokalnymi przysmakami. Klimat dwudniowej wystawy może też pobudzić kreatywność u wszystkich, poszukujących pomysłów na niebanalny wystrój domu i ogrodu.