Głównej zawartości

Stowarzyszenie Amazonek Stokrotka ze śpiewem, śmiechem i radością życia świętowało w stargardzkim Domu Kultury Kolejarza jubileusz 15- lecia działalności. Organizację powołano w 2003 r. Zrzesza kobiety, dotknięte chorobą raka piersi, niosąc   zmagającym się z życiowym dramatem nieocenioną pomoc i wsparcie. Stokrotki przez lata swej działalności wspierają kobiety, u których zdiagnozowano nowotwór zarówno w leczeniu, jak i późniejszym powrocie do zdrowia. Jak zapewniają- mając na to bezsporne dowody- na wsparcie mogą liczyć wszystkie panie  podejmujące wyzwanie budowania swego życia na nowo.

Obok stałej pomocy w powrocie do czynnego funkcjonowania, po długotrwałym procesie leczenia i operacji, Stowarzyszenie dba o propagowanie wczesnych metod wykrywania raka piersi. Stokrotki aktywnie zachęcają wszystkie kobiety do aktywnego udziału we wszelkich formach edukacji onkologicznej- kładąc nacisk na przeprowadzenie  wczesnych badań profilaktycznych. Stowarzyszenie może liczyć  na lekarzy Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Szpitala w Stargardzie. Stale współpracuje też ze Starostwem Powiatowym, współorganizując od 2005 r. Powiatowy Tydzień Walki z Rakiem i Promocji Zdrowia.

 Działając na rzecz zdrowia i profilaktyki raka piersi, stargardzkie Stokrotki współpracują ściśle ze wszystkimi gminami powiatu i organizacjami pozarządowymi.  Prowadzone są dzięki temu badania mammograficzne, którym towarzyszą prelekcje i spotkania z mieszkańcami poszczególnych gmin. Dużą wagę Stokrotki przykładają do praktycznego stosowania metod wczesnego wykrycia raka piersi. Sprzyjają temu również  konferencje na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie diagnostyki, oraz leczenia chorób nowotworowych.

Do Stowarzyszenia Amazonek "Stokrotka" należy obecnie 90 kobiet. Od 2014 r. stargardzkie Stokrotki mają swój Skrawek Nieba. Nazwały tak Ośrodek Wsparcia, zlokalizowany w Bursie Szkolnej przy Pl. Majdanek 7.  Zawsze można tu liczyć na rehabilitację, profilaktyczne działania w zakresie raka piersi, ale nade wszystko- obecność  i otuchę, szczególnie w pierwszych, najtrudniejszych chwilach po zdiagnozowaniu choroby i podjęciu leczenia.

W ramach jubileuszowych obchodów 15- lecia w Domu Kultury Kolejarza, była okazja do podziękowań za wieloletnią, owocną współpracę Stokrotek  Zarządowi Powiatu Stargardzkiego ze Starostą Stargardzkim, Iwoną Wiśniewską, Wicestarostą Waldemarem Gilem i Członkiem Zarządu Ireną  Agatą Łucką- obecnymi na uroczystym spotkaniu. Za wsparcie w działaniach dziękowano też Prezydentowi Miasta Stargardu Rafałowi Zającowi oraz przedstawicielom licznie przybyłych organizacji, które na co dzień współpracują ze Stowarzyszeniem Amazonek. Wieloletniej Prezes, Halinie Gutowskiej, kapituła Federacji Stowarzyszeń Amazonki przyznała Rubinowy Łuk Amazonki, wręczany liderkom za szczególne osiągnięcia.

Sam przebieg jubileuszowej imprezy Stokrotek mógł zaskoczyć gości- ale tylko w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Jeden z mocnych punktów programu stanowiła bowiem prezentacja terapii śmiechem. Specjaliści w zakresie aktywowania najgłębszych obszarów, odpowiedzialnych za odruch śmiechu w organizmie człowieka, potrafili sprowokować do śmiechu wszystkich obecnych.  Metody terapii należy uznać przy tym  za dość niekonwencjonalne.

Śmiech, radość życia i nadzieja- to podstawa, na której opiera codzienną działalność Stowarzyszenie Amazonek "Stokrotka". Są niezbędne  szczególnie w chwilach, kiedy kobieta usłyszawszy wynik diagnozy, potrzebuje pomocy, wsparcia oraz obecności. Dobrze wtedy usłyszeć, że nadzieja jest jak kwiat, który zakwitnie i przyniesie owoce zwłaszcza  gdy wydaje się, że jest najbardziej ciemno…